2.5 milyon mülteci İdlib'den Türkiye'ye akın edebilir

11 Haz 05:52 2528 Dünya

Suriye Mülteciler BM Suriye İnsan Hakları Gözlemevi

Birleşmiş Milletler, Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlib vilayetinde yürüttüğü harekâtın büyük bir mülteci dalgasına yol açabileceği iddiasında bulundu. BM'nin Suriye insani yardım koordinatörü, İdlib'deki 2.5 milyon sivilin kaçabileceği tek yerin Türkiye haline geldiğini ifade etti.

AFP 

Birleşmiş Milletler ( BM ), Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlib vilayetinde yürüttüğü harekâtın büyük bir mülteci dalgasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

BM'nin Suriye insani yardım koordinatörü Panos Moumtzis, bögede yaşayan 2.5 milyon sivilin  "2.5 milyon sivilin yerinden edilmesinden ve Türkiye'ye yönelmesinden endişe ediyoruz… Gidebilecekleri başka bir yön kalmadı" dedi.

Suriye'de 2011'den bu yana devam eden ve batının desteklediği çetelerin ülkeye girmesiyle çıkan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye kaçan mültecilerin sayısı 3.5 milyonu aşmış durumda.

Bu arada BM kaynakları Suriye'de bulunan gruplara yönelik desteğe devam ederken dezeenformatik bilgiler de basına yansıyor. Buna göre bu kaynaklar geçtiğimiz hafta Cuma günü İdlib 'de düzenlenen bir hava operasyonunda 40'ın üzerinde sivilin öldüğü iddia etmiş, BM konuyla ilgili soruşturma açılması çağrısında bulunmuştu.

Suriye yönetimi ise bu haberlerin meşru yönetime karşı dezenformasyon olduğunu kasıtlı olarak bir mülteci dalgası oluşturularak gündem oluşturma çabasına girildiğini iddia ediyor.

 İdlib 'in Zardana kasabasında düzenlenen hava operasyonundan dolayı  BM sivil ölümlerinin soruşturulmasını talep etmişti.

Suriyeli muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib 'in kuzeyindeki Zardana kasabasında düzenlenen operasyonu Rus uçaklarının gerçekleştirdiğini aktarmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise hava operasyonlarının yapıldığı bölgede Nusra Cephesi ile şiddetli çatışmalar yaşandığını aktarmıştı.

Benzer Haberler