ABD uzay komutanlığı kuruyor

20 Ara 10:16 1628 Bilim & Teknoloji

ABD Uzay Yarışı

Trump, tarihte bir ilk olacak uzay kuvvetleri komutanlığını kurmak için resmi olarak harekete geçti.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, son aylarda uzay komutanlığı kurmak istediğini sıklıkla belirtiyordu. Bazı insanlar tarafından çok sert eleştirilen bu düşünce, gerçeğe dönüşüyor. Trump, tarihte bir ilk olacak uzay kuvvetleri komutanlığını kurmak için resmi olarak harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile birlikte uzun bir şekilde konuşulan konu, resmi bir şekilde onaylandı.

Trump, “Uzay Kuvvetleri Komutanlığının Birleşik Muharip Komutanlık olarak kurulması” başlıklı yasayı, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’e iletti. Böylece 2 sayfalık Başkanlık Talimatnamesi ile uzun zamandır konuşulan Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulma süreci resmileşti.

Uzay Kuvvetleri Komutanlığı adına düzenlenen belgede, Trump ile Mattis’in görüştüğü ve Mattis’in Uzay Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde görevli olacak kişilerin en kısa sürede yetki alacaklarını söylediği belirtildi.

İmzalanan belgede, Trump’ın Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nı daha farklı yöneteceği ve araştırma yetkisinin tamamen kendisinde olacağı da yer alıyor. Özellikle son dönemlerde Rusya’nın ve Çin’in uzay yarışına hızlı bir giriş yapmaları bu kararın alınmasında büyük rol oynadı. Çin, uzayda birtakım balistik füzeleri test ederken, Rusya da kod adı “katil uydu” olan uydusunu test ediyor.

 

Benzer Haberler