Erdoğan, Putin ve Ruhani üçlü zirvede Suriye’yi konuşacak

04 Nis 03:54 1464 Türkiye

Erdoğan Putin Ruhani Soçi Suriye IŞİD ypg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye konulu üçlü zirvede bugün Ankara’da bir araya gelecek.

Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesinde kabul edilmesi öngörülen ortak deklarasyonda Suriye’deki ateşkesin devamı, toprak bütünlüğü ve ihlallerin durdurulması gibi konuların vurgulanması bekleniyor.Ankara zirve nedeniyle çok yoğun güvenlik önlemi alındı.
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün üst düzey memurlar bir araya gelerek zirve sonunda yayımlanması planlanan ortak deklarasyon üzerinde çalıştı. Deklarasyonda Suriye’de mevcut ateşkesin devamı, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve Suriye içindeki ateşkes ihlallerinin durdurulması gibi daha önceki deklarasyonlarda da hemfikir olunan konuların vurgulanması bekleniyor.

Üçlü zirve çerçevesinde Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşüyor.

Zirve çerçevesindeki görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular hakkında da fikir teatisinde bulunulacak.Üç lider daha önce de Soçi’de bir araya gelmiş ve Suriye’deki savaş ile ilgili önemli kararlara imza atmıştı. Bir önceki üçlü zirvede terörle ortak mücadele ve Suriye’de siyasi istikrar konusunda işbirliğini konuşan liderlerin bu kez daha önce varılan anlaşmaların uygulanması ve 30 Ocak’ta Soçi’de gerçekleşen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde alınan kararları ele alması bekleniyor.

Benzer Haberler