Esad : ABD destekli YPG vatan hainidir

18 Ara 09:05 2064 Dünya

Türkiye Suriye YPG Rakka

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD'nin ülkesinde IŞİD'e karşı desteklediği YPG'yi kasdederek "vatan haini" olarak nitelendirdi.

Beşar Esad'ın Hmeymim Askeri Üssü'nde Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin ile görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalar yaptı.

Suriye liderinin yaptığı en dikkat çeken açıklama YPG üzerine oldu ve Suriye hükümeti YPG'ye karşı tamamen tavır almış oldu.

Esad, " 'Kürtler' olarak tanımlananlardan bahsederken aslında sadece Kürtlerden bahsetmiyoruz. Başta ABD olmak üzere yabancı bir ülkenin çıkarına hizmet edenler, vatan hainidir" dedi.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA ise Esad'ın "Herhangi bir yabancı devletin komutasında çalışan, vatanına, halkına ve ordusuna karşı olan herkes diğer taraflarca adlandırılmasının önemi olmaksızın vatan hainidir" dediğini aktardı.

Şam yönetimi daha önce Ruslar aracılığıyla iletişim kurduğu Kürtlere özerklik verilebileceğini ima eden açıklamalar yapmıştı.

ABD destekli Kürt yönetiminin ise kabul edilmeyeceği daha evvelden duyrulmuştu. SDG'nin belkemiğini oluşturan ve ABD desteğiyle Rakka'da IŞİD'le anlaşarak hakim olan YPG  bu süre içinde ABD ile daha da yakınlaşmıştı.

 

Benzer Haberler