Fransa'dan, ABD'nin kararına ilişkin yeni açıklama

20 Ara 10:00 1553 Dünya

ABD Suriye

ABD'nin Suriye'den çekilme kararına Fransa, Almanya ve IKBY'den de ilk tepki geldi.

Cumhuriyet'in haberin göre Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin askerlerini Suriye’den çekme kararını eleştirdi. Maas, "Bu kararın beraberinde getireceği sonuçların IŞİD ile mücadeleye zarar verecek ve şu ana kadar elde edilmiş olan başarıları tehlikeye atacak tehdidi sahiptir” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü IŞİD ile mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirten Maas, “IŞİD püskürtülmüş durumda ancak tehdit henüz geçmiş değil. IŞİD'le hem askeri hem de sivil araçlarla mücadele yürütülmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Maas, Almanya’nın ortaklarıyla birlikte siyasi bir çözüm süreci için çaba sarf ettiğini belirterek Birleşmiş Milletler’in (BM) daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

FRANSA'DAN AÇIKLAMA

Fransa Dışişleri Bakanlığı da, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Fransa'nın önceliğinin, terörle mücadele olduğu ve IŞİD'a karşı mücadelenin devam ettiği belirtilen açıklamada, IŞİD'in tehdit olmaya devam ettiği, özellikle Suriye'de kısıtlı bir bölgede varlığını sürdürebileceği ifade edildi.

'WASHİNGTON İLE İLETİŞİM HALİNDEYİZ'

Açıklamada, "Biz ve koalisyonun ortakları, ABD Başkanı tarafından açıklanan Amerikan birliklerinin Suriye'den çekilme kararının nasıl uygulanacağı ve bununla ilgili takviminin belirlenmesi için Washington ile iletişim halindeyiz." denildi.

'YPG'NİN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI KONUSUNDA DİKKATLİ OLACAĞIZ'

Fransa'nın gelecek haftalarda, YPG'nin güvenliğinin sağlanması konusunda dikkatli olacaklarının belirtildiği açıklamada, "ABD, Suriye'de yeni insani dramların yaşanmaması ve teröristlerin dönmemesi için ülkenin kuzeydoğusundaki sivil halkın korunmasını ve bölgenin istikrarını dikkate almalı." ifadeleri kullanıldı.

Fransa'nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nathalie Loiseau, sabah yaptığı açıklamada, "Şimdilik (askeri olarak) Suriye'de kalıyoruz." demişti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in her zamankinden daha zayıf olduğunu belirterek, örgütün topraklarının yüzde 90'ını kaybettiğini ve önceden sahip olduğu lojistiğin artık olmadığını ifade etmişti.

Parly, IŞİD haritadan ve köklerinden silinmedi. Bu terör örgütünü kesin şekilde askeri açıdan yenmek gerekiyor." değerlendirmesini yapmıştı.

BARZANİ: ENDİŞELİYİZ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski başkanı Mesut Barzani, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi sebebi ile endişe duyduğunu söyledi. 

Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Barzani ve aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski başkanı Mesut Barzani ABD askerlerinin Suriye’de ani çekilme kararıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’deki durumun geleceğiyle ilgili endişe duyduğunu ifade etti. Suriye’deki Kürt bölgelerinde meydana gelen gelişmelerden endişe duyduğunu belirten Barzani, daha önce de bölgedeki Kürtlerin geleceğiyle ilgili korkuları olduğunu söylediğini hatırlattı. 

“Teröre karşı yürütülen savaş henüz bitmedi” 

Son olayların, şiddeti teşvik etmesi ve savaşın uzamasına sebep olabileceğini vurgulayan Barzani, terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları altında kalarak göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin çok zor günler geçirdiğini belirterek, teröre karşı yürütülen savaşın henüz bitmediğini kaydetti. 

Benzer Haberler