Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ABD'de gözaltına alındı

29 Mar 02:55 665 Dünya

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ABD'de gözaltına alındı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'ın yargılandığı dava kapsamında ABD'nin New York kentinde gözaltına alındı.

Atilla'nın, ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımlarının delinmesinde Reza Zarrab'la birlikte hareket etmekle suçlandığı bildiriliyor.

Olay, Zarrab'ın savunma ekibine son olarak eski New York belediye başkanı Rudolph Giuliani ve eski başsavcı Michael Mukasey'i eklemesinden bir gün sonra yaşandı.

Manhattan Savcılığı yeni avukatlarının çıkar çatışmasına neden olabileceğini savunarak, avukatların davadan azlini istemişti. ABD'de Reza Zarrab hakkında devam soruşturmada Zarrab, 2010 ve 2015 yılları arasında ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanıyor.

Atilla'nın gün içinde New York'ta mahkemeye çıkacağı açıklandı.

Bharara'nın hazırladığı iddianamede Reza Zarrab, Muhammad Zarrab, Camelia Jamshidy ve Hossein Najafzadeh adlı dört zanlı ile işbirlikçilerinin, 2010-2015 arasında İran hükümeti ve diğer İran kurumları adına yaptırımları delerek, Amerikan finans sistemi aracılığıyla yüz binlerce dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği öne sürülüyor.

19 Mart 2016'da ABD'deki Miami Havalimanı'nda gözaltına alınan Zarrab, 21 Mart'ta çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.Zarrab'ın yargılandığı davanın bir sonraki duruşması 21 Ağustos'ta görülecek.

Benzer Haberler