Irak'ta savaş suçu işlemekle suçlanan ABD askeri beraat etti

03 Tem 11:06 1152 Dünya

Irak Donald Trump

ABD'nin Kalifornia eyaletinin San Diego kentindeki askeri mahkeme, 2017’de esir alınan bir Iraklı genci öldürmekle suçlanan ABD Donanması Özel Harekat Şefi Edward Gallagher'in beraatine karar verdi.

Mahkeme, 40 yaşındaki Gallagher'in tüfekle etrafa rastgele ateş açma ve adaleti engelleyerek Iraklı sivilleri öldürmeye teşebbüs etme suçlamallarından beraat ettirdi. Ancak tutuklu yargılanan Gallagher'i 17 yaşındaki Iraklı bir çocuğun cesedi ile fotoğraf çektirmekten suçlu buldu.

7 kişiden oluşan askeri jüri, 8 saat süren görüşmenin sonunda Gallagher'e söz konusu suçtan 4 ay hapis cezası verilmesine karar verildiğini duyurdu. Şu ana kadar hapiste geçirdiği 9 ay göz önünr alınarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Gallagher'ın avukatlarından Timothy Parlatore, duruşma sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada müvekkili eve döneceği için mutlu hissettiğini belirterek Gallagher'ın Iraklı gencin cesedi ile fotoğraf çekildiğini asla reddetmediğini söyledi.

Gallagher, kendisine karşı yapılan diğer suçlamaları ise reddetmişti. Avukatları, Gallagher’in suçsuz olduğunu belirterek müvekkillerinin komplo kurbanı olduğunu belirtti.

Gallagher’e yöneltilen suçlamaların geçmişi 2017 yılına kadar uzanıyor. Gallagher'in hava saldırısında yaralanmasının ardından gözaltına alınan Iraklı bir genci göğsünden ve bacağından defalarca bıçakladığı iddia ediliyordu. Ancak ordu doktoru Corey Scott, bölüm şefi Gallagher'in genci bıçakladığını fakat hayati bir tehlike bulunmadığını belirtti. Gallagher'in bölgeden uzaklaşmasının ardından yaralı gencin bağlı olduğu oksijen borularını ona acıdığı için çektiğini ve nefessiz bırakarak ölümüne neden olduğunu kaydetti.

Duruşma öncesinde, kasım ayında verilen bazı ifadelere göre, Gallagher’in yönettiği Alpha biriminden bazı askerler kendisinden o kadar korkuyordu ki Gallagher’in tüfeğini daha düşük çapta bir tüfek ile değiştirdiler. Ayrıca sivilleri uyarmak ve komutanları onları vurmadan önce kaçmalarını sağlamak için de havaya ateş açtılar.

Bir grup parlamenter, Gallagher’ın serbest bırakılması için kampanya başlattı.

Süreçte ABD Başkanı Donald Trump da Gallagher'e destek açıklamaları yapmış ve yargılama sürecinin bir an önce bitirilmesi gerektiğini söylemişti.

Benzer Haberler