İran ve Rusya: ''Bundan Sonraki Saldırılara Birlikte Karşı Koyacağız''

09 Nis 06:28 2142 Dünya

İran rusya putin ruhani görüşmesi abd saldırısı tomahawk saldırısı şayrat hava üssü suriye savaşı

Rusya ve İran sert bir açıklama yaparak ABD'nin olası saldırısında karşılık verileceğini açıkladılar

Rusya lideri Putin ve İran lideri Ruhani arasında son gelişmelerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirildi.

ABD'nin Suriye sahasında gerçekleştirdiği saldırıyı ele alan ikilinin görüşmesinden '' bütün saldırılara karşılık verme'' kararı çıktı.

Rusya ve İran'ın son açıklaması doğu batı bloku arasındaki derin uçurumu iyice derinleştirdi. Kremlin basın dairesinin Putin-Ruhani görüşmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "İki lider Suriye’deki durumu ele aldı, ABD’nin uluslararası hukuk normlarını çiğneyerek egemen devlet olan Suriye’ye saldırmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı. Putin ve Ruhani, Suriye’nin İdlib bölgesinde kimyasal saldırı iddiası ile ilgili objektif ve tarafsız bir soruşturmanın yapılması gerektiğini de ortaya koydu" ifadeleri yer aldı.

İki ülkenin ortak basın açıklamasında ise ABD'nin Suriye'ye saldırısının 'kırmızı çizgileri' geçtiği belirtilerek, "Bundan sonra her türlü saldırıya karşılık vereceğiz" denildi

gazeteniz.net'e konuşan bir güvenlik uzmanı her türlü saldırıya karşılık vermekten kastın silahlı cevap olduğunu ve bölgede cereyan eden savaşta vekalet savaşının mimarlarının ilk kez bu kadar net bir biçimde karşı karşıya geldiklerini dile getirdi.

Bu arada gazeteniz.net'e gelen bilgiler arasında bugün Şam'a İran'dan gelen askeri kargo uçaklarının yeni uçaksavar ekipmanları getirdiği bir çok İran'lı uzmanın bu uçaklarla Şam'a indiği bilgisi var. Tartus ve Lazkiye'de bulunan Rus hava savunma bataryaları ise yeniden tahkim ediliyor. Şam'ın kritik bölgelerinde bulunan hava savunma sistemleri Rus sistemleriyle donanarak olası hava saldırılarına karşı daha hazır hale getiriliyor.

Rusya basın ofisinden Ruhani-Putin görüşmesi ile ilgili olarak devamla "Ruhani’nin 27-28 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği Moskova ziyareti kapsamında varılan anlaşmaları hayata geçirme süreci ele alındı. Taraflar, terörle mücadele alanındaki işbirliğinin kilit noktalarına vurgu yaparak, Ortadoğu bölgesinde istikrarın ve güvenliğin sağlanması amacıyla bu alandaki işbirliğinin ileride daha da derinleştirilmesi için hazır olduklarını kaydetti." şeklinde açıklama yapıldı.

Benzer Haberler