İran'ın Suriye'de kaç Askeri var ?

30 Eyl 06:49 2389 Dünya

İran Suriye Hizbullah Besiç Devrim Muhafızları

Devrim Muhafızları eski komutanı Muhsin Rızai’ye ait Tabnak sitesi İran'ın Suriyedeki askeri personel sayısı ve bölgeye ayırdığı bütçeyle ilgili bir haber yayınladı.

Siteye göre İran savaşın başında ilk defa Suriye'ye yönelik telekominikasyon desteği verdi. Terör unsurlarının dinlenmesi ve siber takibi için bir ekip oluşturuldu ve bu ekip aynı zamanda Suriyeli askerleri bu yönde eğitti.

Maddi destek ise ilk defa 2012 yılında sağlandı , aynı anda askeri danışmanlar bölgeye gönderildi ve 9 milyar dolar bütçe ayrıldı.

Siteye göre 2013 yılında ilk kez cephede savaşmaları için Cumhuriyet Muhafızları , Besi. ve gönüllülerden oluşan 4 bin kişilik bir askeri birlik bölgeye gönderildi. Bu arada aynı yıl Lübnan Hizbullahı'da İran dini lideri Hamaney'in talimatı ile muharip birlikleri sevketti. Hizbullah mensupları da bu 4 bin kişilik listeye dahildi.

2015 yılında İran bölgeye askeri personeli göndermeye devam ederken bu sayının 20 bin civarına ulaştığı bildirildi.Siteye göre aynı yıl 6 milyar dolarlık ek askeri destek gönderildi. 


2018 yılı itibariyle yani bugün ise İran’ın desteğiyle 82000 asker ve gönüllü (Buna Hizbullah ve Besiç kuvvetleri dahil) Suriye’de bulunmakta. Bunların 60 bini Suriyeli; 10 bin gönüllü Afganistan, Irak ve Pakistan’dan, 9 bini Lübnan Hizbullah’ından, 3 bini ise İran Devrim Muhafızları’ndan bulunuyor.

Bu arada aynı kaynak farklı bir haberde Suriye ordusuna yeni hava savunma sistemlerinin gönderileceğini de bildirdi.

 

Benzer Haberler