'Kafama silah dayandı'dan 'darbe gecesi odasında kuruyemiş yeyip TV izledi' iddiasına

18 Ara 11:37 1657 Türkiye

15 Temmuz Darbesi Hulusi Akar

Hulusi Akar'ın 15 Temmuz gecesi nerede ne yaptığı ile ilgili ilginç iddialar öne sürüldü

Ahval News'in haberine göre 15 Temmuz darbe girişimi gecesiyle ilgili Meclis'te çıkan tartışmada, dönemin Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz gecesi darbecilerin kafasına silah dayadığını, buna rağmen tekliflerini reddettiğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi yargı muhabiri Alican Uludağ ise, "O gece kafasına silah dayandığına ilişkin henüz bir görüntü ortaya çıkmadı. Ancak Akıncı'da tutulduğu makam odasında kuruyemiş yediği, olayları televizyondan izlediğine ilişkin çokça tanık ifadesi var" iddiasında bulundu.

 

Akar’la CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel arasında yaşanan sert tartışma sırasında milletvekilleri arasında da arbede çıktı.

Özel, Milli Savunma, Dışişleri ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının 2019 yılı bütçesi üzerinde söz alarak, eleştirilerini sıraladı. Akar’ın 3. Kolordu Komutanıyken, ‘kumpas’ olarak adlandırılan davalarda bütün subay, astsubay, amiral ve generallerin bilirkişi raporuyla bunun kumpas olduğunun ortaya çıkmasını beklediğini belirten Özel, “Akar, icra subayı Ahmet Erdoğan’ı görevlendirdi. Ahmet Erdoğan berbat bir ‘uzman görüşü’ yazdı. Aynı Ahmet Erdoğan bugün FETÖ’den firari” dedi.

Özel, yazdığı hakaret dolu yazılarla bilinen, bir süre önce Akit Gazetesi'nden kovulan Mehtap Akar ziyareti ile ilgili Akar'ı eleştirmiş, Akar da, "Gazilerimizi ziyaret ettik. Bu ziyaret sırasında üst kata kadar asansörle çıktık, aşağıya doğru yürüye yürüye iniyoruz. Tam o sırada, rektör, ‘Burada da eşim yatıyor’ dedi. Orada gördüm o gazeteci hanımefendi olduğunu, serumlu. ‘Merhaba, geçmiş olsun’ dedik. Yanımda şahitler var. Bir iki dakika oturduktan sonra kalktık, devam ettik' yanıtını verdi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Nuri Pakdil’i ziyaretine ilişkin de açıklamalarda bulunan Akar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ödül verdiği, Cumhurbaşkanı’nın devlet madalyası verdiği bir sanat, devlet adamına gittiğini vurguladı ve “Suç mu?” diye sordu.

Akar, 15 Temmuz darbe girişimi gecesine yönelik Özel’in eleştirilerine işaret ederek, kafalarına tabanca dayanarak, “başımıza geçeceksin” dediklerini, kendisinin bunu reddettiğini ifade etti ve ekledi: “Yatağınıza yattığınızda düşünün, kafanızda tabanca varken, hayır diyebilecek kaç kişi var? Denemeden söylemeyin, deneyin. Akıncı’ya götürdüler, etrafımızda silahlı insanlar, bir sürü asker. Bütün o alçakların önünde tek başına oturuyorum. ‘Bunu okuyun, imzalayın’ dediler. İmzalamadım. Keşke Atatürk'ümüzün partisinde sizin gibi bir grup başkanvekili olmasaydı.”

Benzer Haberler