Kuzey Kore sularında savaş tehlikesi

13 Nis 02:48 885 Dünya

Kuzey Kore Güney Kore ABD deniz kuvvetleri Kuzey Kore ile savaş tehlikesi

Japon deniz donanmasıda Kore sularına doğru hareket etti

Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir filo, Büyük Okyanus'un batısına, Kuzey Kore açıklarına gönderildi. Uçak gemisi Carl Winson'ın başını çektiği filo, Singapur'dan Kuzey Kore açıklarına doğru yola çıktı.

ABD'nin hamlesine karşılık Kuzey Kore'den, “İstedikleri her türden savaşa yanıt vermeye hazırız” cevabı geldi.

Kuzey Kore açıklamasında "Provokatörlere karşı kendilerini savunmak için en güçlü karşı adımı atacakları" ifadeleri kullanıldı.

Bu arada Japon donanmasına ait seçkin savaş gemileri de ABD savaş filosuna katılmak üzere hareket ettiği basına yansıdı.

Gazeteniz.net'e gelen bilgiye göre Kuzey Kore donanması karasuları sınır bölgesinde 12 donanma gemisini konuşlandırdı ve orduyu ''en yüksek alarm '' durumuna soktu.Güney Kore'nin ise ''olası saldırı veya savaş durumunda müdahil olmayacakları'' açıklamasında bulunduğu bildirildi.

Bu arada uzmanlara göre Pyonyang'a yönelik bir saldırıya Kuzey Kore'nin misillemesinin Seul üzerinden olacağı düşünülüyor. 25 milyon insanın riske gireceği bu olası savaşta Trump'un acele ettiği ve bölgede ABD ordusu ile müttefiklerini tehlikeye soktuğu konuşuluyor.

Aynı zamanda Kuzey Kore askeri tesislerinin hedef alınmasının Güney Kore'nin Kuzey tarafından klayca işgaline sebep olacağı ve Çin'in de müdahil olacağı ardından yeni bir Kore savaşının patlak verebileceği tehlikesi gündemde.

Bütün bu olası savaş durumu ise Trump'un tehditlerinin ciddiyetinde saklı olduğu uzman çevrelerde konuşuluyor.

Bölgede şu an ABD'ye ait Varyag füze kruvazörü ve savaş gemilerinin yanısıra ikmal tankerleri hazır durumda. Bu askeri gemiler Güney Kore'nin Busan limanında bekletiliyor. Kuzey Kore ise bunları kendisi için açık tehdit sayıyor. Japon donanma gemileri ise yolda ve gerginlik büyümeye devam ediyor.

Çin ordusunun haberin servis edildiği sıralarda alarm durumuna sokulduğu da gelenn bilgiler arasında.

Benzer Haberler