Mustafa Seyfullah Kılıç ''İncirlik üssü Suriye'nin Kuzeyine Taşınmaya Hazırlanıyor''

09 Nis 02:16 3272 Dünya

kobani rojava incirlik üssü tabka suriye savaşı askeri üsler

Gündem Şayrat hava üssüne yapılan saldırı ile meşgulken Suriye'nin kuzeyinde ise hummalı ve gizemli bir çalışma yürütülüyor. Bu İncirlik üssünü de ilgilendiren bir konu

Mustafa Seyfullah Kılıç - gazeteniz.net

İdlip'te gerçekleştiği iddia edilen ''kimyasal gaz'' saldırısı haberinin bir mizansen olduğu belli bir amaca yönelik bir dezenformasyon ürünü olduğu belliydi.

İlk başta Brüksel'de yapılacak Suriye toplantısında Esad yönetimini bazı pazarlıklara zorlamak amacıyla yapıldığı düşünüldü. Daha sonra ABD'nin Şayrat hava üssüne yönelik oldukça yankı getiren saldırısı gerçekleşti.

Uluslararası bir müdahaleye kapı aralayacak gelişmeler hızla devam ediyor

Bu süreç içinde ABD, SDG (Suriye Demokratik Güçleri) ile olan birlikteliğini pekiştirdi . Rakka'ya yönelik operasyonda ABD'nin partneri olan bu yapı YPG'nin öncülük ettiği güçlerden oluşuyor.

Gündem Şayrat hava üssüne yapılan saldırı ile meşgulken Suriye'nin kuzeyinde ise hummalı ve gizemli bir çalışma yürütülüyor. Rakka'ya 110 km mesafede bulunan Tabka yakınlarına büyük bir üs inşa ediliyor şu an. Bu üs bölgede faaliyet gösteren toplam 5 ABD üssünün merkezi olarak tasarlanmış durumda.

Özellik itibariyle İncirlikten hiç bir farkı yok. Güvenli pistleri, hangarları, yeraltı kompleksleri olan üssün 2500 personeli olacak.Gelen ciddi bilgilere göre bölgeye kamuoyuna bildirilmeyen ciddi bir ABD askeri yığınağı sözkonusu.

Üssün pist alanı bitmiş durumda ve zaman zaman buradan keşif uçakları havalanmaya başlamış durumda. Üs inşaatına Kıbrıs ve Ürdün'den gelen kargo uçakları durmadan malzeme taşıyorlar. Bu üssün diğer bir önemli özelliği ise bölgedeki en büyük uydu/radar dinleme faaliyetleri için kullanılacak olması ve stratejik bakımdan İncirlik'ten daha avantajlı bir duruma sahip olacak.

Bölgeye hakim kaynaklar üssün inşasının 5 ay içinde tamamlanacağını ve yaz sonuna kadar ABD askeri varlığının İncirlikten buraya taşınmaya başlanacağını bildiriyorlar.

Üssün buraya inşa edilmesinin en önemli sebebi , İran'ın bölgedeki etkinlik alanını kırmak, dahası YPG öncülüğündeki SDG'yi Türkiye'ye karşı korumak. 75.000 civarında askeri personele sahip YPG-SDG güçleri burada profesyonel ordu durumuna sokulacak ve bu ara sıkça dillendirilen ''güvenli bölgeler''den bir tanesi de burada olacak , bu alan aynı zamanda  bir Kürt devleti oluşumunun filizlendirileceği alan haline getirilecek, bu karar artık kesinleşti.

Bu sebeple ilerleyen günlerde kimyasal tiyatrosunun ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirileceği dahası yeni mizansenler sergilenebileceği öngörülebilir. Böylece ''güvenli bölgeler'' sözünü sık duyacağız.

İşin enteresan tarafı kimyasal gaz tiyatrosunun ucunun Türkiye'ye dokunacağı düşünülmeden Türkiye'li yöneticilerin ivedilikle ABD ile beraber operasyom ortaklığına savunması..

Söz konusu üssün inşası tamamlandığında ve bölge biraz daha ''güvenilir'' hale getirildikten sonra İncirlik'te bulunan ABD askeri personeli ve araçlar buraya taşınmaya hazırlanıyor. Bu bilgi çok önemli.

Dahasını söyleyeyim , İncirlik'te bulunan Alman askeri varlığı da Kıbrıs ve yeni kurulacak ABD askeri üslerine dağıtılmaya hazırlanıyor. Böylece İncirlik tamamen boşaltılacak. İleriki dönemlerde eğer ABD planı tutarsa kanton bölgelerinin ismini sıkça duyacağız , Suriye operasyonlarında bu bölge çok önemli bir hale gelecek.

Türkiye'ye gelince, uluslararası arenada malum poltikalar yüzünden gittikçe yalnızlaşan Türkiye'nin ABD blokundan ayrılıp Rus ve İran blokuna yanaşmaktan başka çaresi yok. ABD ile iplerin atıldığı süreç çoktan başladı bile. Her ne kadar Türkiye başta ABD ve batıya ekonomik olarak bağımlı da olsa şu an için zor olsa bile bu kopuş süreci olasılığı yüksek. Siyasetin ekonomiyi etkilediği bir zamanda Türkiye'nin yeni bir rota çizmesi olasılık dahilinde ve gidişat o tarafa kayıyor.

Türkiye'nin ileriki zamanlarda ABD'nin uydu ve askeri dinleme faaliyetlerine karşı koyamayacağı belli, bu durumda İncirlik üssüne Ruslar bile davet edilebilir, bu bir olasılık ve ileriki zamanlarda belli olabilecek bir durum.

Bekleyip göreceğiz..

Benzer Haberler