ÖSO kurucusu Riyad El Esad ''ÖSO yeniden yapılandırılıyor''

13 Ara 08:04 2036 Dünya

Özgür Suriye Ordusu İdlip Türkiye

ÖSO kurucusu Riyaz El Asad, ÖSO'nun yeniden yapılandırılarak yeni bir oluşuma gittiğini söyledi.

Mustafa Seyfullah Kılıç -gazeteniz.net

Türkiye'nin desteklediği ve yedeğine aldığı Özgür Suriye Ordusu'nun Türkiye'de yaşayan kurucu lideri Riyad El Esad bugünlerde ÖSO bileşenlerinin yer aldığı toplantılara katılıyor. 

Antalya İstanbul ve Ankara'da gerçekleşen toplantılara ÖSO komutanlarının yanısıra İdlip ve civarında yaşayan aşiret liderleride davet ediliyor. Bunların yanısıra dikkat çeken diğer bir ayrıntı İdlip'i elinde tutan ve Suriye El Kaidesi olarak bilinen Heyet Eş Şam örgütü temsilcilerinin de toplantıya katılması.

Türkiye'nin 500 askerle sembolik olarak girdiği ve kontrol altında tutuyor göründüğü İdlip'te ÖSO şemsiyesi altında grupların toplanması ve Suriye yönetimine karşı ulusal bir askeri ordu kurulması çalışmaları yürütülüyor. Toplantılar Antalya Ankara ve İstanbul'da yaklaşık 2 aydır sürdürülüyor. Türkiye bölgede kontrolü altında Sünni bir blok kurarak hem Esad yönetimine alternatif bir yönetim oluşturma peşinde. Gazeteniz.net olarak ulaştığımız bazı bilgilere göre Suriye lideri Esad ile olası bir anlaşmaya kadar Türkiye kartlarını güçlendirip ÖSO'yu Sünni bölgelerde Özerk bir yönetime bağlı yöresel ordu konumuna sokma gayretinde.

ÖSO'dan Ulusal Ordu Oluşturma Çabaları

Haberimizin yayınlandığı akşam saatlerinde ÖSO'nun kurucu lideri Riyad El Esad bazı basın kurumlarının kendisine uzattığı mikrofonlarına yeni kurulacak oluşumun adının Özgür Suriye Watani (ÖSW) adıyla oluşturulacağı ve bu oluşum içinde İdlipte bulunan tüm gruplarla beraber İdlip çevresindeki Arap ve Türkmen aşiretlerinin olacağını açıkladı.

İDLİP'İ ELİNDE TUTAN SURİYE EL KAİDESİ'NİN DURUMU

Heyet Eş Şam adıyla İdlip'i elinde tutan Suriye El Kaidesi ise tamamen Türkiye'nin güdümüne girmiş durumda. Gazeteniz.net ekibinin araştırmasına göre örgüt içinde Türkiye karşıtı bir çok kişinin tutuklandığı lider kadrodan önemli isimlerin tasfiye edildiği bildiriliyor. Suudi istihbaratının adamı olduğu konusunda ciddi şüpheler bulunan eski Kabe imamı Abdullah El Muhaysini'de bunların arasında yer alıyor. Muhaysini ve bazı sadık adamlarının örgütten ayrılarak yeni bir radikal oluşuma gittiği bildiriliyor.

Bölgesel kaynaklardan ulaşan bir diğer teyit edilmiş habere göre Heyet Eş Şam örgütü mensubu binlerce militanın ÖSO üniformalarıyla şehirde varlıklarını sürdürdükleri bildiriliyor. Türkiye'nin bölgeye 500 donanımlı askerini sokmasının ardından bu örgüt neredeyse buharlaşmış ve hiç bir çatışma emaresi görülmeden bölge Türkiye'nin desteklediği ÖSO tarafından kontrol edilir hale gelmişti.

Suriye'nin İdlip Planı

Bu arada en önemli cephelerden Deyr Ez Zor'da insiyatifi eline alan Suriye Ordusu ise gözünü Rakka ve İdlip'e dikmiş durumda. Suriye yönetimi ile Rus arabulucular vasıtasıyla ilişki kuran Türkiye , Suriye'nin olası Rakka operasyonuna destek verirken kendi insiyatifindeki gruplarca kontrol edilen İdlip'e yönelik bir Suriye harekatını hesaba pek katmıyor.

Kaygan bir zeminde giden Suriye politikası İdlip yüzünden , Esad'lı çözüme yavaş yavaş adapte olma yolunda ilerleyen Türkiye'nin planlarını yeniden alt üst edecek gibi görünüyor. İşin zor kısmını halleden ve Deyr Ez Zor'u IŞİD'den temizleyen Suriye ordusu için daha kendi aralarında birlik olamayan grupların tuttuğu İdlip'i alma konusunda zorlanmayacak gibi görünüyor. Türkiye ise bölgede motivasyon kaynağı para olan ÖSO ile partner ve güçlü bir müttefiki yok.

Suriye ordusu kurmayları ise açıktan bir İdlip operasyonunu dillendirmeye başladılar bile.

Benzer Haberler