Öztrak: Türkiye bu ucube tek adam rejiminden kurtulmalı

01 Tem 10:33 1150 Türkiye

CHP Faik Öztrak Tek adam rejimi

CHP MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak Türkiye, daha fazla zaman kaybetmeden bu ucube tek adam rejiminden kurtulmalıdır. Erdoğan’ın partisinin başından ayrılıp koltuğuna oturması lazımdır dedi.

CHP MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak Türkiye, daha fazla zaman kaybetmeden bu ucube tek adam rejiminden kurtulmalıdır. Erdoğan’ın partisinin başından ayrılıp koltuğuna oturması lazımdır dedi.
Öztrak ayrıca Japonya'da Donald Trump'un sarfettiği “Erdoğan’ın ve Türkiye’nin doğal düşmanı olan Kürtler” sözlerine de iktidardan açıklama yapmasını beklediklerini söyledi.
Öztrak’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“Seçim başarısının rövanşını almaya dönük bu FETÖ tipi kumpaslar partimiz tarafından dikkatle takip edilmektedir. İktidar bu tür işlerden derhal vazgeçmelidir.”

“İBB seçimlerinin ardından değerlendirmelerde bulunmak amacıyla önce sabah MYK’yı sonra da genişletilmiş Parti Meclisi’mizi topladık. PM’de seçim sürecinde sahada yaşadıklarını anlayacaklar. Önümüzdeki günlerde CHP’den beklenenler ve milletimizin talepleri yerine getirilmesi için yapılacaklar konusunda görüş alışverişinde bulunuyoruz. Diğer taraftan toplantı sırasında Onursal Adıgüzel bir sunum da yaptı. Bu analize baktığımızda CHP’nin baştan beri İyi Parti ile yaptığı büyük ittifakın İBB seçimlerinde gerçekleştiğini büyük bir sevinçle görmüş olduk.”

“Türkiye bundan 3 ay önce sandık başına gitti. CHP İyi Parti ile girdiği seçimde 2014’te olan 6 olan büyükşehir belediye başkanlığı sayısını İstanbul da dahil 11’e çıkardı. Ancak iktidar İstanbul’u kaybetmeyi bir türlü içine sindiremedi. Mızıkçılık yaptı, hak yedi. YSK aynı sandıkta aynı zarfta aynı kişiler tarafından sayılan üç pusuladan birini yok saydı. Milletimiz ülkenin yakıcı sorunu olan ekonomiye el atılmasını beklerken bir seçim daha yapıldı. Gerekçesiz, delilsiz yapılan iptali millet içine sindiremedi. Milletin aklıyla alay etmeye kalktılar. 13 bin oy farkını küçümseyen Saray ve bekçisinin kurduğu Cumhur İttifakı’nın adayı bu sefer 806 bin oy farkı yedi. Milletin kendisini kandırmaya çalışanlara attığı şamar çok ağır oldu.”

“İmamoğlu 31 Mart’a göre 572 bin 103 oy daha fazla aldı. Bunun 220 bin 583’ü daha önce Binali Yıldırım’a oy verenlerden geldi, 154 bin 894’ü diğer adaylara oy verenlerden geldi; 196 bin 626’sı da geçersiz oy sayısındaki azalıştan kaynaklandı. Bu sonuç parti ayrımı omdan haksızlığa karşı Ekrem İmamoğlu’na oylarla oldu.”

“2014’teki yerel seçimden bu yana yaşananlar sandıktaki tabloyu da değiştirmiştir. 2019 yılı yerel seçimleri sonucunda CHP’lilerin yönettiği büyükşehir belediyelerin sayısı 11’e yükseldikten sonra Türkiye nüfusunun yüzde 45’i bu belediyeler içinde yaşıyor. Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 59’u da CHP’li belediyeler altındaki nüfustan üretiliyor.”

“CHP’li belediyeler ayrım yapmayacak, hizmetler belli gruplar ve çevreler için değil halk için yapılacak; sağ elin verdiğini sol el duymayacak; harcanan her kuruşun hesabı millete verilecek; her iş ehline verilecek; adaletli bir yönetim anlayışı hakim olacaktır. Bu ilkeler belediyeler açısında önemli performans göstergesidir.”

“Saray ve efradının seçimlerden sonra belediye başkanlarımızın iş yapmalarını engellemek için yaptıkları müdahaleler giderek büyük bir demokrasi ayıbına dönüşüyor. Belediye üzerinde bir takım vesayet makamları oluşturmak amacıyla yapılan yasal düzenlemeler dikkat çekiyor. 25 yıldır Ak parti belediye başkanlarının kullandığı yetkiler, bakanlık genelgeleriyle izim belediye başkanlıklarımızın ellerinden alınmaya çalışılıyor. Bu güne kadar genelgelerle çarpışarak bu güne geldik diyen AKP zihniyeti bugün bizim belediye başkanlarımızın önüne aynı engelleri çıkarmaktan hiç çekinmiyor. Öyle görünüyor ki milletin attığı şamarla sersemleyen saray efradı, hâlâ daha milletle inatlaşamayacağını anlayamamış durumda. Milletin seçilmiş başkanlarını çalıştırmayanlara önümüzdeki ilk sandıkta atacağı şamar bu defa iflah etmez, süründürür.”

“Türkiye son bir yıldır adına cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denen ucube bir rejimle yönetiliyor. Millet iradesinin tecelli ettiği parlamentonun ve güçler ayrılığının yok sayıldığı, denge sisteminin olmadığı, Erdoğan’ın bu tek adam rejiminde işler her gün biraz daha kötüye gidiyor. Hızlı karar alınacak, Türkiye’yi uçuracak diye kabul ettirilen bu ucube düzende devletin çarkları dönmüyor, milletin tenceresi boş.”

“Ekonomideki tüm göstergeler freni boşalmış kamyon gibi aşağıya doğru gidiyor. Geçen yıl mart ayında yüzde 10 olan işsizlik oranı bu yıl 14’e çıktı. Tüketici enflasyona yüzde 19’a, üretici enflasyonu da yüzde 29’a çıktı. Mutfak boş, Pazar yangın yeri.”

“Türkiye’de risk birimi artacak dış borç faizleri yükselecektir. ‘Yeni Türkiye’ derken memleketin getirildiği yer 1994 koşullarıdır.”

“Bu iktidar itibardan tasarruf etmemek için çapaları bir bir sökmüştür. Şimdi de kötü gün akçelerini, kefen paralarını harcamaya hazırlanmaktadır. Allah akıl fikir versin. Seçim bitmiştir, artık iktidarın işini yapma zamanı gelmiştir. Ayakları yere basan, bütüncül ve kapsamlı bir program oluşturulup liyakatli bir kadroyla hayata geçirilmelidir. Ama görüyoruz ki iktidar hala pansuman ve aspirin tedavisine devam ediyor.”

“İktidar mensupları da ‘rehabilitasyon ihtiyacı var’ diyerek bu ihtiyacı dile getiriyor. Ekonomide geçmişte yapılan yanlışları dönüp dönüp tekrarlayan saray yönetim sisteminde de geçmişte yapılan yanlışları tekrarlayarak ülkeye olan güveni sarmıştır.”

“Çok partili rejime geçildikten sonra cuhmurbaşkanının bir partiden üstün konumda kalması dönemi net lalrak anlaşılmıştır. Milletimiz gazi meclisini ise başvurulacak yegane adres olduğunu Milli Mücadele yıllarında görülmüştür.”

“Türkiye, daha fazla zaman kaybetmeden bu ucube tek adam rejiminden kurtulmalıdır. Erdoğan’ın partisinin başından ayrılıp koltuğuna oturması lazımdır.”

Benzer Haberler