Ruhani: Suriye krizinin askeri çözümü yok

04 Nis 04:53 2136 Dünya

Ruhani İran Suriye sorunu

Ruhani, Suriye krizinin askeri veya dışarıdan dayatılmış çözümü olmadığını, Suriye'nin geleceğinin ancak Suriye halkının demokratik seçimiyle belirleneceğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani, Ankara Zirvesinde yaptığı konuşmada, Astana süreci ve İran, Türkiye ve Rusya'nın Suriye krizinin çözümündeki rolünü önemli niteleyerek, Suriye krizinin son bulması için gerçek anlamd çaba gösterilmesi ve bu ülkenin yeniden yapılanması için gereken zeminin sağlanması ve mültecilerin kendi evlerine geri dönüş şartlarının sağlanması için üç ülke ve uluslararası caminin özen göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Ankara'da ikincisi düzenlenen İran, Türkiye ve Rusya'nın Suriye konulu üçlü zirvesinde yaptığı konuşmada, Suriye krizinin askeri veya dışarıdan dayatılmış çözümü olmadığını, Suriye'nin geleceğinin ancak Suriye halkının demokratik seçimiyle belirleneceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran'ın Suriye krizin başından beri  askeri çözümünün kabul edilemez olduğuna vurgu yaparak, 4 maddelik bir çözüm yolu sunduğunu hatırlatarak, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin Suriye krizinin barışçıl çözümü için uygun zemin sağladığını vurguladı.

Suriyeli taraflar arasında diyaloğun sürmesi ve serbest seçimlerin düzenlenmesine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Ruhani, yabancıların Suriye yönetiminin şekli ve türünün belirlenmesine müdahalesinin sadece krizin sürmesine sebebiyet verdiğini kaydetti.

Suriye halkının trajik insani durumuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ruhani, uluslararası camiadan Suriye'nin ulusal egemenliğini ihlal etmeden bu ülkenin tüm noktalarına insani yardımların gönderilmesi için çabada bulunmasını istedi.

Suriye'nin yeniden inşa edilme sürecine İran'ın etkin bir şekilde katılmaya hazır olduğuna vurgu yapan Ruhani ayrıca yabancı güçlerin Suriye'de varlığının bu ülke yönetiminin izni olmadan illegal olduğunu ve son bulması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, tüm terör örgütlerinin kökünün kazınması için Suriye'de terörle mücadelenin devam etme zaruretine vurgu yaparak, Suriye'nin bölünmesine yönelik çabaların hangi şartla olursa olsun kabul edilemez olduğunu ve Suriye'de barışı tehlikeye atacağını belirtti

 

Pars Today

Benzer Haberler