Suriye Ordusundan Hama Civarında Büyük Operasyonlar

04 Nis 12:13 888 Dünya

Irak savaşı suriye savaşı hama operasyonları ırak-suriye sınır hattı suriye savaşı son durum

Suriye ordusu Hama civarında stratejik mevzileri ele geçirdi, bu arada Irak-Suriye sınır hattında Irak ordusunun operasyonları IŞİD'i zor duruma soktu, örgütün geçiş hatları kapanıyor.

Gülşah Kıran- gazeteniz.net

Suriye nin Hama ilinde yaklaşık 2 haftadır devam eden Nusra, Ahrar-u Şam ve ÖSÖ bileşenlerinin saldırıları, Suriye ordusu tarafından püskürtülmeye devam ediyor.

Saldırıların başladığı ilk günlerde, Nusra Cephesi adını Alevi köylerde katliamla duyurmuştu.  Çok sayıda kadın ve çocuğun katledildiği resmi ve uluslararası raporlara yansımıştı.Nusra liderliğindeki gruplar bölgede bir çok alana hakim olmuştu.

Suriye ordusu bölgedeki operasyonları hızlandırarak,muhaliflerin hakimiyet kurduğu bölgelerin yaklaşık %80 lik kısmını geri aldı. Bugün bölgede düzenlenen iki ayrı operasyonda Suriye askerleri Elduveyr tepesi, İskenderiye Maardes ve Maardes köprüsününün kontrolünü yeniden ele aldı  

Alınan bir başka bilgiye göre ise Suriye ordusunun Hama ilindeki operasyonlarına takviye olarak, bölgeye Rus ve İran ordusundan özel birlikler sevkedildi.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada operasyonların Hama-İdlib idari sınırlarına düşen Morek beldesi alınana kadar süreceği bildirildi.

IRAK-SURİYE SINIRINDA OPERASYONLAR

Bunun yanında, Irak Başbakanı Haydar el-Abadi yaptığı açıklamada Irak askerlerinin, Suriye-Irak sınırına tamamen hakim olmak üzere olduklarını açıkladı.

Bu durumun, Irak'tan, Suriye'ye IŞİD'in geçişini engelleyerek Suriye askerlerine büyük avantaj sağlayacağı düşünülüyor.

Irak ordusunun Suriye sınır hattında Suriye ordusu ile koordineli operasyonları daha evvel basına yansımıştı.

Benzer Haberler