Suriye ve Kuzey Kore'den ABD'ye karşı birlik çağrısı

13 Nis 05:32 1266 Dünya

pyongyang kuzey kore suriye suriye pyongyang büyükelçiliği resepsiyon

Kuzey Kore ve Suriyeli yöneticiler başkent Pyongyang'da bir resepsiyonda birlik mesajı verdi.

Suriye'nin Kuzey Kore büyükelçisi Tammam Süleyman, Kim Il Sung’un doğum günü nedeniyle bir resepsiyon verdi.

Kuzey Kore'li üst düzey yöneticilerin katıldığı resepsiyonda ABD ve müttefiklerinin ve onların saldırgan tutumlarının amaçlarının moral bozmak olduğu ancak zaferin kendilerinin olacağı mesajını verdiler.

Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Ri Su Yong, içlerinde Suriye'nin de olduğu bağımsızlık ve adalet savaşı veren ülkelerin dostane ilişkiler düzenlemelerinin ve birlikte hareket etmelerinin düşmanlarının yenilmesine büyük katkıda bulunacağını söyledi. Ri Su Yong ayrıca liderlerinin Esad'a desteğini iletti.

Kuzey Kore devlet sözcülüğü geçtiğimiz hafta Suriye'ye yönelik saldırıya en çok tepki veren ülke olmuştu. Yapılan açıklamada “ABD’nin Suriye’ye yönelik füze saldırısı, egemen bir ülkeye yapılan açık ve affedilemez bir saldırı eylemidir. Şiddetle kınıyoruz. Günün gerçekliği, güce karşı güçle direnmek için ordu gücümüzü artırmaya yönelik kararın haklı olduğunu milyon kez gösterdi” denilmişti.Açıklamanın devamında ülkelerinin nükleer silah geliştirme çabalarının ne kadar haklı olduğu vurgusu yapılmıştı.

Benzer Haberler