Suriye'de Şiddetli Çatışmalar Var Avantaj Suriye Ordusunun Elinde

02 Nis 02:09 2191 Dünya

syria war gülşah kıran suriye savaşı suriye ateşkes deyr zor hama IŞİD İSİS ÖSO DAEŞ

Suriye'de ateşkes kapsamında olmayan IŞİD ile ordu güçleri arasında yoğun çatışmalar var

Gülşah Kıran - gazeteniz.net

Suriye Ordusu ve müttefikleri ülke genelindeki operasyonlarına ara vermeden devam ediyor.

Doğu Halep'te 5 yıl aradan sonra Meskene platolarına inen Suriye ordusunun Tabka ve Rakka beldesine ilerleyişi üzerine başta İsrail olmak üzere dış destekli olduğu bilinen Nusra, Ahrar-u Şam ve ÖSÖ bileşeni muhalifler, Şam ve Hama'da Suriye Ordu mevzilerine eş zamanlı saldırılar başlattı.

Şam'daki saldırılarda tüm güçlerini kullanan çok sayıda muhalif saldırıların başında bazı ufak kazanımlar sağladı. Ancak ordunun karşı taarruzu sonucu çok ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı.

Suriye Ordusu hem kaybettiği mevzileri geri kazandı hemde Jobar beldesinde yeni bölgeleri denetime aldı. Şam ilinin yüzde 85'lik bölümüne tam hakim olan orduyu en fazla zorlayan bölge ise Doğu Guta. Doğu Guta'da Suudi destekli İslam Ordusu faaliyet gösteriyor. Yoğun sivil nüfus sebebiyle Suriye ordusu bölgeye yoğun bombardıman düzenleyemiyor.

Ayrıca Guta bölgesi devasa tüneller ağıyla birbirine bağlanıyor. Hama ilinde  Nusra grubunun katıldığı saldırılar ise durdurulmuş ve karşı taarruz başlamış durumda. Lazkiye ve Humus illerinde ateşkese riayet edilirken, Deir Ez Zour ilindeki ordu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar oluyor. IŞİD'in havaalanına yönelik yaptığı yüzlerce saldırı şu ana kadar ordu tarafından püskürtülmüş durumda.

IŞİD'in en ağır kayıp verdiği illerin başında Deir Ez Zour ili geliyor. İdlib ilinde bulunan Fua ve Keferya'daki 8.000 sivilin ise Şam ilinin Lübnan sınırında bulunan muhaliflerle, takas edileceği bildiriliyor. Buna göre 8.000 siville eşzamanlı olarak Zabadani ve Madaya beldelerindeki dış destekli muhalif grupların tamamı İdlib'e transfer edilecek.

ABD Destekli SDG Rakka'da İlerliyor

Doğu Cephesinde yer alan Rakka'da ise SDG ilerleyişi sürüyor. Tabka barajı ve Tabka havaalanını ele geçiren güçler Tabka beldesini de kuşatmak üzere. Tabka beldesinin alınmasının ardından IŞiD'in kalesi Rakka'ya yönelik nihai taarruzun başlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Cenevrede devam eden barış görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması halinde Suriye savaş sahasının daha da kızışacağına kesin gözüyle bakılıyor. Suriye Ordusu ve müttefiklerinin en son ve öldürücü taarruzu ise idlib'e olacak. İdlib operasyonuna SDG birliklerininde destek olacağı iddia ediliyor.

Ateşkese uyulan Humus ilinin doğusunda ise ateşkes kapsamında bulunmayan IŞiD'e yönelik ordu operasyonlarıda sürüyor. Rusya tarafından eğitilen IŞİD Hunters (IŞİD Avcıları) ve Çöl Şahinleri Tugayının Palmera beldesindeki güvenlik çemberini gün geçtikçe açtıkları, ordunun an itibariyle Hama-Humus idari sınırlarında bulunan Şaer gaz sahaları bölgesine ilerlediği bildiriliyor.Başka bir ordu kolu ise Deir Ez Zour yolu üzerinde bulunan Arak köyüne girmek üzere..

Benzer Haberler