Suriye'den Şok Kürt Çıkışı

26 Eyl 06:12 923 Dünya

velid muallim Suriye savaşı Demokratik Suriye Güçleri

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, şaşırtan bir açıklama yaptı ve Kürt'lere Özerklik verebileceklerini açıkladı

Rusya TODAY gazetesine konuşan son dönemin önemli isimlerinden Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) "bağımsızlık referandumu" ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Muallim Irak toprak bütünlüğünü savunduklarını ve Irak'ın parçalanmasına karşı olduklarını söyledi. Muallim ayrıca ezber bozan bir çıkış yaparak Suriye sathında yaşayan Kürt'lere Özerklik tanıyabileceklerini ve bunun için diyalog oluşturulması gerektiğini söyledi.

Kürtlere yönelik Özerk oluşumu "sadece vatan toprakları dahilinde özerk yönetim" olarak tarif eden Muallim , "IŞİD'in yokedilmesinin ardından" Suriyeli Kürtler'e, "görüşmeler ve diyalog yoluyla özerklik" tanıyabilecekleri şeklinde bir ifadede bulundu.

Söyleşinin ana konularından birisi olan Suriye sahasında bulunan ABD askeri varlığıyla ilgili olarak ise "Suriye hükümetinin izni olmaksızın uluslararası yasalar ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı" dedi.

Gazeteniz.net olarak daha evvel geçtiğimiz haber aralıklarında Suriye yönetiminin Kürt'lere özerklik konusunda sıcak olduğunu belirtmiştik.

Benzer Haberler