Suriye'li Kürtler Rakka ve Akdeniz'e İlerliyor

05 Haz 11:56 827 Dünya

Suriye SDF IŞİD

The Guardian'da yer alan bir haberde, "Suriye'nin Kürtleri, komşuları Türkiye'yi sinirlendirecek bir hamlede. Ülkenin kuzey kesiminde Suriye Kürdistan'ını Akdeniz'e bağlayamak için planlarını ortaya koydular" denildi.

"Suriye'nin kuzeyinde artan Kürt güvenliğine ilişkin endişeler yüzünden yetkililer, Rakka ve diğer şehirleri Daesh'ten kurtarma rolleri için varılan bir anlaşma kapsamında, Akdeniz'e bir ticaret yolu yaratmada ABD'den siyasi destek istemeyi planladıklarını söylediler."

"Üst düzey yetkililer, YPG Kürt milislerinin egemen 50 bin kişilik savaşçı topluluğu ve IŞİD'e karşı mücadelede önemli bir ABD ortağı olan Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDF), IŞİD'i yokettikten sonra Rakka'yı işgal etmeye hazırlandığını belirtti."

"Başka bir şaşırtıcı gelişme de bir yetkili, SDF kuvvetlerinin, şu an eski El-Kaide üyesi Nusra Cephesi de dahil olmak üzere islamcıların ve cihadcıların oluşturduğu koalisyon tarafından kontrol edilen İdlip şehrinin batısına doğru ilerleyebileceğini ortaya koydu. Kendi kendini özerk ilan eden Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu sorumlusu Hediya Yusuf, 'Kuzey Suriye projemiz Akdeniz'i de içine almaktadır. Akdeniz'e ulaşmamız yasal hakkımızdır' dedi"

Benzer Haberler