Suud ablukasındaki Yemen'de dehşet görüntüleri

11 Kas 04:37 2238 Dünya

Yemen Hudeyde katliam

Husi denetiminde bulunan Hudeyde kentine yönelik Suud bombardımanı ardından dehşet verici görüntüler geliyor. Bombardımanda küçük çocukların yıkıntılar arasından çıkarılan cesetleri de var.

ABD'nin lojistik olarak desteklediği , ana omurgasını Suudi Arabistan'ın oluşturduğu ve Birleşik Arap Emirliklerinin de destek verdiği Arap İttifakı Koaliasyonu tarafından geçtiğimiz hafta içi başlatılan Hudeyde ablukası bir çok cana mal oldu.

Bölgesel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Yemen'in gıda girişinin sağlandığı tek sağlam ikmal yolu olan Hudeyde'ye yönelik abluka ve ağır bombardıman nedeniyle açlıktan ölümler başladı. Aynı zamanda bombardıman sonrası görüntülere yansıyanlar korkunç derecedeki gerçeği gösteriyor.

Hudeyde'nin sahil kesiminden uzak dağlık alanında bulunan bir köyün Suud ittifakı uçakları tarafından bombalanmasının ardından köyde yaşayan Ali Jamali ve ailesi yok oldu. Ali Jamali'nin bebek yaştaki çocuğunun yıkıntılar arasından çıkarılması kameralara yansıdı. 

Savaşın başından beri devam eden trajedi nedeniyle açlıktan ölmekten kurtulabilen bir çok sivil , başta bebekler ve çocuklar olmak üzere bombardımanlarda katledilme riski ile karşı karşıya..

Hudeyde'de Son Durum

Bu arada gazeteniz.net'in ajanslardan ve bölgesel kaynaklardan edindiği bilgilere göre liman kenti Hudeyde'nin Sanayi mahallesi ve 16. Kilometre olarak bilinen bölgelerinde çatışmalar yoğunlaşmış durumda.

Husi birliklerinin limana yakın bölgelerde gerilla savaşı yöntemlerine başvurduğu bildirilirken 22 Mayıs Hastahanesi bölgesini ittifak güçlerinden geri alan Husi güçlerin Sanayi mahallesi bölgesinden çekildikleri bildiriliyor.

Bu arada İttifak güçlerinin 1000 kişiden oluşan Sudan'lı paralı askerlerden oluşan lejyoner birliklerini de savaşa dahil ettikleri bildirildi. Cizan bölgesinde ve El Cebaliye mıntıkasında Husi'lerin bölgeye gelen 17 araçlık bir Sudan'lı paramiliter lejyoner birliğini pusuya düşürdükleri bir çok Sudan'lıyı öldürüp bir çoğunu esir ettiklerini gösteren görüntüler Husi kaynaklara ait hesaplardan paylaşıldı.

 

 

 

 

Benzer Haberler