Suud , Yemen'i karıştırdı

03 Ara 02:16 556 Dünya

Yemen Ensarullah Hareketi Husi Ali Abdullah Salih

Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü, Suudi Arabistan'ın eski Yemen Cumhurbaşkanı Salih'in desteğiyle bu ülkede darbe yapmaya çalıştığını belirtti.

Mehrnews'in haberine göre Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdülselam, Sana'daki olaylara ilişkin, “Güvenlik güçleri aşiretlerin yardımıyla, Ali Abdullah Salih'in başını çektiği Yemen Milli Kongresi'ne mensup güçlerin Sana’da ele geçirdikleri noktaları geri aldı” dedi.

Şu anda başkent Sana’da güvenliğin hakim olduğunu ve kamu kuruluşların resmi kurumların kontrol altında olduğunu açıklayan Abdülselam, “Yemen halkı militanların (Salih destekçileri) protesto gösterisi düzenlenmesi yönündeki taleplerine olumlu yanıt vermedi” ifadesini kullandı.

Abdülselam, sözlerine şöyle devam etti: Ali Abdullah Salih'in Suudi Arabistan'a bağlı olduğunu gösteren bilgilere sahibiz. Suudi Arabistan, Salih ile birlikte bir darbe planı uygulamaya çalıştılar. Sana’daki olaylar bu amaçla yapılmıştır.

Abdülselam ilaveten, Riyad yönetiminin Salih'in destekçileri için eğitim kampları bile kurduğuna dikkati çekti.

Öte yandan Yemen Ensarullah Hareketi Lideri Abdulmelik el-Husi de Sana’daki olaylarla ilgili olarak, kaos güçlerinin yıkıcı planlarına ulaşabilmek için cinayet ve suç peşinde olduğunu belieterek, militanlar tarafından gerçekleşen eylemlerin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Bunlara ilave olarak Husi, “Sana'nın güvenliğini sağlamak için tüm gücümüzü kullanacağız. Yemen Milli Kongresi kardeşlerimizden fitneden uzak durmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

YEMEN BAE ÜSLERİNİ VURDU

Bu arada Yemen güçleri Cruise Füzeleri ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin nükleer enerji santrallerini hedef aldı.

Alsumaria TV'nin verdiği haberde  Yemen füze güçlerinin Cruise füzeleri ile BAE’ne ait nükleer enerji santrallerini vurduğunu ve cidd hasar verdirdiğini duyruldu.

Benzer Haberler