Taliban ABD kuvvetlerini vurdu

06 Ara 07:45 1518 Dünya

Taliban Bagram üssü ABD Afganistan

Ülkenin kuzeyinde bulunan ve daha önce Taliban tarafından vurulan üs tekrar füzelerle vuruldu. ABD'ye göre kayıplar var . Taliban açıklanandan daha çok kayıp olduğunu duyurdu

Bölgesel haber kaynaklarına göre Pervan bölgesinde olan Bagram üssüne yönelik son zamanların en kapsamlı füze saldırısıydı. Görgü tanıklarının sosyal medya hesaplarına yansıyan paylaşımlarında siren seslerinin uzun süre kesilmediği, füzelerin ardından uzun menzilli ağır silahlarla üssün en az 3 ayrı noktadan vurulduğu belirtiliyor.

Füze saldırısının ardından savaş helikopterleri ve uçaklarının bölgede uçuşlar gerçekleştirdiği ve şehrin kırsalında bir bölgeyi ateş aldıkları bildiriliyor.

Bu arada Taliban basın sözcüsü Zahibullah Mücahid üste bulunan ABD'lilerin kaldığı yerlerin bilinçli olarak hedef alındığı ve bir çok binanın yıkıldığının gözlemlendiğinin ve çok sayıda ABD askerinin öldüğünü tesbit ettiklerini bildirdi.

Bu arada Taliban son 5 aydır ABD askeri üslerine yönelik saldırılarını artırırken ülkenin bazı bölümlerini kontrolünde tutuyor.

Benzer Haberler