Terim geri döndü

22 Ara 05:16 1542 Spor

Fatih Terim Galatasaray

Galatasaray'da 4. kez göreve gelen Fatih Terim için Türk Telekom Stadı'nda imza töreni düzenlendi. Fatih Terim ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek imza töreninde açıklamalarda bulundu.

Galatasaray, Fatih Terim ile 1.5 yıllık resmi sözleşmeye imza attı. Fatih Terim Galatasaray'dan bu sezon sonuna kadar 1 milyon, gelecek sezonun tamamı içinse 2 milyon euro garanti ücret alacak. Fatih Terim Galatasaray'ı şampiyon yaptığı her sezon için 500 bin euro prim alacak.

Basın toplantısında Fatih Terim ve Dursun Özbek açıklamalarda bulundu.

İşte o sözler;

DURSUN ÖZBEK

 

Olayı kelimelerle anlatmak çok kolay değil. Galatasaray'a ömrünü vermiş ve Galatasaray'la beraber zirveye çıkıp Galatasaray'ı zirveye çıkartan Fatih Terim yuvaya döndü. 

Galatasaray'ı şampiyonluğa taşıyacak tek aday benim gözümde Fatih Terim'dir. O yüzden kendisine telefon ettim ve 'Buluşalım' dedim. Kendisi de 'başkanım emriniz olur' dedi. Galatasaray'ın ihtiyacının ne olduğu ortada. Sayın Terim, 'Ben hazırım' dedi. Hocamız, 'Ben Galatasaray'a 1974'te imza attım, bu imzam hala geçerlidir' dedi. 'Para benim için önemli değil, ne takdir ediyorsanız yazın' dedi.

Seçim sözleri

Genel Kurul'da kim seçilirse seçilsin şu kritik periyodu el ele sırt sırta verip 2018 Mayıs'ına Galatasaray'ı sağ salim götürelim. Koltuk sevdalısı birise değilim, ben Galatasaray'a hizmet etmek için geldim. Her kim olacaksa başkan onun arkasında kilitlenelim. Bunu beceremiyorsak 4 ay arkasında duralım. Ki bunun sevincini de hep beraber yaşarız. Galatasaray'ı istediği amaca ulaştıralım diyorum. Sebebi budur.

FATİH TERİM

Sayın başkanımız güzel ifade etti. Ben de birkaç ekleme yapayım. Sürenin önce 20 Ocak'a kadar, arkasından Mayıs'a kadar olmasını istedik aramızda böyle bir şey geçti. Sayın başkanımıza, değerli yöneticilerimize ve tüm Galatasaray çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Hayatım burada geçti. Zaman zaman ayrılıklar oluyor, isteseniz de istemeseniz de. Ayrılıklardan ziyade bağlılıklar daha ağır basıyor. Bana 'Galatasaray'ın size ihtiyacı var' dendiğinde elimi taşın altına sokmam gerektiğine inandığım için buradayım.

'Sabırlı olmalıyız'

Daha önce aldığımız başarılardan daha fazlasını yapma adına buradayız. Burada başkan, yönetim, ben ve tüm Galatasaray çalışanları, muhteşem Galatasaray taraftarının takımıyla birleştiği andaki başarıyı ortaya koymak için buradayız. Galatasaray'ın yeni ilkere, başka ilklere ihtiyacı var. Acelemiz yok, acele etmemeliyiz. Sabırla hareket etmeliyiz. Daha önce elde ettiğimiz başarılardan daha fazlasını yapmak için buradayız.

'Tudor'a teşekkür ediyorum'

Galatasaray taraftarıyla birleşince büyük işler yapıyoruz. Yenilerini yapmamız gerektiği aşikar. 2 gün sonra renktaşımız Göztepe ile oynayacağız. İlk antrenmanıma bugün çıktım. Zamanımız var ama çok da fazla değil. Bir an evvel kolları sıvamalıyız.

Galatasaray'a hizmet etmiş meslektaşım Igor Tudor'a bu zamana kadar yaptıkları için teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

Ben Galatasaray kapısından içeri girdiğimden beri nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranıyorum. Başkan aradığı zaman da, nerede görüşmek istiyorsa ona uyarsınız. Tabii ki insan, kulübünün başkanından her gün telefon almıyor. O nezaket içerisinde konuşmayı yaptık.

'Sol bekimiz yok'

18-19 kişi takım şu anda. Sol bekimiz yok. Sakat durumdalar. Sol ayaklı sol bekimiz yok, ama oraya birini monte edeceğiz. Kariyerimde ilk defa sol ayaklı olmayan bir oyuncuyu sol tarafta kullanacağım.

Bucaspor maçından önce bazı mental yorgunluğu olan oyuncularımızı erken gönderebiliriz. Genel olarak başkanımla çok şeffaf ilişki içerisinde ilerleyeceğiz. Bir rapor ben acil şekilde hazırlayacağım. Orası eksildi onu alalım, burası eksildi bunu alalımdan ziyade, mevcut oyuncuların performansını yukarı çekmek en büyük transfer diye düşünüyorum.

Hakan Balta bugün olsaydı; sol bek oynayacaktı ama adı yazılmadığı için Göztepe maçında oynayamayacak. Ben De Jong'u da antrenmana çağırdım.

'Taraftara teşekkür ederim'

Galatasaray'ın muhteşem taraftarına sonsuz teşekkür ederim. Son ultrAslan'ın yaptığı da önemli bir davranıştı. Taraftar mutlu olursa zaten kulüp başarılı gider. Ama isminizi tribünlerde ne kadar duyarsanız duyun, kulübedeki her antrenör için empati yapmak lazım. Bir gün bana da bu olabilir. empati yapmak gerekir.

Ünal Aysal'a gönderme

Nerede kalmıştık'ı sorsan bana 'en son antrenmanda kalmıştık' derim. Hatırlarsanız en son orada haberi almıştım.

Galatasaray'ın Avrupa'da olması lazım. Onun için de sezon sonunda bulunacağımız yerler belli. İyi bir kadro olduğuna yürekten inanıyorum ama bazı yerlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Söylenenle olan arasında bir fark olduğunu düşünüyorum.

'Bazı bölgelere transfer ihtiyacı var'

İyi bir kadro olduğuna yürekten inanıyorum ama bazı yerlere ihtiyaç var. 1-2 kaliteyi işin içine sokmak lazım gibi görünüyor. Zaten scoutlar çalışmış, elimizde bir liste var.

Sol beke takviye yapamazsak Carole var, onun durumunu sordum. Dönebilir mi diye. Açılmadan bakacağız. Bir liste hazırlayacağız. Derbilerde, diğer maçlarda Galatasaray'ın anlayışı her zaman üstünlük kurmak, 3 puan isteyen bir takım olmasıdır.

Derbi herkesin çok beklediği ve kaybetmek istemediği şeyler. Bu her zaman olmuyor. Kaybederken de o reaksiyonu göstermek benim için çok önemli. Kaybettik ama müthiş mücadele ettik, onlarla gurur duyuyoruz denmesi önemli.

Yardımcı açıklaması

Galatasaray bir tutkudur. Galatasaray yaşanması gereken bir şeydir. 3-4 gündür altyapı sorumlumuz Emrah kardeşimiz vardı. Bugün de benimle olmasını istedim. Devre arasında başlarken yardımcılarım benimle başlayacak. Yerli var, yabancı var. Bir araya geleceğiz, paylaşırız.

İmzayı Twitter'dan duyurması

Tweet atma olayı, kızlarımın fikriydi. Bir gün geri dönersen böyle bir şey yapalım, unutma demişlerdi geçen sene. Twitter kullanmam da mecbur oldukça ama bundan sonra ümit ederim ki daha sık kullanırım. Başkana 'Müsaade ederseniz böyle paylaşayım' dedim. O da onay verdi. Güzel bir hoşluk oldu galiba.. İlk başta hacklenme falan sanmışlar ama olur öyle.

'Kaldığımız yerden devam etme zamanı'

Beşiktaş maçını herhalde hatırlamanın deklarasyonla alakası var sanırım. Nerede kaldığımı fizik olarak söyledim. Galatasaray bu ülkenin en önemli değerlerinden birtanesi. Ben de bu camianın parçası olduğu için gurur duyuyorum. Şimdi kaldığımız yerden devam etme zamanı. Kaldığımız yer, yapacağımız işlerin başlangıç noktası olur diye ümit ediyorum. Bu başlangıçtan geçmişteki başarılarımızın daha üstüne çıkan bir performans çizeriz umarım.

'Bu bir meydan okuma'

Bu bir meydan okuma. Ama Galatasaray benim için takımdan öte bir duygu. Devre arasında takım çalıştırmaya başlamak bir meydan okuma ama Galatasaray benden görev istediğinde hiçbir zaman kaçmadım, kaçamam da. Devre arası olur, tek maç olur, sezon başı olur... Kariyerimi riske attım ama kazandığım yerde kaybetmek de beni çok fazla üzmez. Öyle bir kaygım yok.

Yarın gideriz, öbür gün yine geliriz. Git diyorlar gidiyoruz, gel diyorlar geliyoruz. Benim de kendime göre bir hayalim var. Benim de bazı rüyalarım, hayallerim var. Eksik olan bir şeyi, bir şekilde deneyeyim diyorum. Olmaz denilen hayalleri Galatasaray'da gerçekleştirdik. "Yahu nasıl olur" denilen şeylerin hepsini yaptık. Allah yardımcımız olsun.

'Eğer Galatasaray'da 21 sene kalmış olsaydım...'

4. kez geliyorsam, demek ki hep buradayım. Bayern Münih'e baktığımızda Heynckes, sıkıştığı zaman gelebiliyor. Dünyanın her tarafı istese, camianızın istemesi çok başka oluyor. 1996'da Arsene Wenger Arsenal'in başına geçti. Ben de Galatasaray'a... Ben 21 sene takımın başında kalsaydım kim bilir neler olurdu. Bunu düşünmeden edemiyorum açıkçası ama  tabii benim de hatalarım vardı.

'Süper Lig Avrupa'da da ilgi çekmeye başladı'

Başakşehir, Fenerbahçe ve Beşiktaş şampiyonluktaki rakiplerimiz. Trabzonspor da Rıza Çalımbay ile bir çıkış yakaladı. Ama dikkatimi çeken bir şey var. Birçok Anadolu takımının içeride veya dışarıda her an her şeyi yapabilecek kapasitede olması dikkat çekici. Şampiyonluk adayları ne kadar fazlaysa, keyif o kadar fazladır. Türkiye Ligi, yavaş yavaş Avrupa tarafından da seyredilmesi gereken bir lig olma yolunda. Bunu daha da ileriye götürmeli.

'İstikrar sahada olmalı'

1996 yılındaki heyecanı duymasam 'bana müsaade' diyecek kadar erdemliyim. O zamandan daha fazla heyecanlı olduğumu söylemeliyim. Dediğim gibi hedeflerim var. Oyun anlayışımızı en kısa sürede oturtarak, sahada iyi işler yapan bir Galatasaray çıkartacağımızı düşünüyorum. İstikrar sadece dışarıda değil sahada da olmalı.

'Florya'yı tanıyamayacaksınız'

Florya arsa olarak aynı duruyor. Onda bir sıkıntı yok. İşin esprisi bir tarafa ara kamptan dönüşte Florya'yı tanıyamayacaksınız. Biraz hareketlendireceğiz. Biraz değiştireceğiz. Ama herkes elinden geleni yapmış. Yeni Florya'yı taşıyacağımız yere daha modern bir yer istedik, anlaşmada da bu var.

Arda Turan sorusuna yanıt!

O sayın başkan ile yönetimin konusu. Ben biraz önce imza attım. Şu anda böyle bir konu yok. Şu anda böyle bir şey varsa bilmiyorum.

Benzer Haberler