TSK İdlip'te

16 Eki 12:32 625 Türkiye

İdlip Suriye savaşı Afrin

TSK'ya bağlı muharip birlikler asker taşıyan zırhlılar ve tanklar giriş yaptı

Oğulpınar karakol istikametinden  İdlip istikametine geçen birliklerin muharip birlikler olduğu bildirildi.

Birlikler ÖSO'nun oluşturduğu koridordan geçerek Afrin sınırına konuşlandılar.

Bu arada bölgeye giriş yapan askeri personelin Özel Harekat birimlerinden oluştuğu belirtildi. 22 15 sıralarında başlayan sevkiyat ve intikalin ardından bölge güvenlik amacıyla gazetecilerin çekimine kapatıldı.

gazeteniz.net'e gelen bilgiye göre birliklerin Afrin sınırına yakın bir bölgede taciz ateşine maruz kaldığı ama önemli bir direnişle karşılaşmadan yerleşme bölgesine ulaştığı belirtildi.

Amaç Kürt Koridorunu Engellemek ve ÖSO'ya Meşruluk Kazandırmak

Bu arada gazeteniz.net editörü Mustafa Seyfullah Kılıç yapılan harekatın Afrin'den geçecek bir Kürt koridorunun engellenmesi olduğunu belirtti. Astana görüşmelerinde Türkiye'nin PYD ve YPG'nin bölgede gerçekleştirdiği faaliyetlere karşı yapılacak bir operasyon olarak sunduğu Suriye ve müttefiklerinin de ''amacın dışına çıkılmaması'' şartıyla sınırlı operasyona izin verdiğini belirtti.

Kürt koridorunun engellenmesinin yanısıra operasyonun ÖSO'nun varlığının Suriye ve müttefiklerine kabul ettirme amaçlı olduğu ve İdlip sahasında Türkiye'nin desteklediği grupların rahat nefes almalarına yönelik olduğunu belirtti. İdlip'in kolay alınması halinde şehirde bulunan onbinlerce El Kaide tandanslı militanın ÖSO saflarına geçerek buharlaşabileceği kendilerini kamufle edebilecekleri ve Suriye açısından tehlikenin geçmeyeceğini de ifadelerine ekledi.

 

 

Benzer Haberler