Türk profesör Asu Özdağlar, MIT'nin bölüm başkanı oldu

11 Ara 02:28 2986 Bilim & Teknoloji

Asu Özdağlar MIT Bilim kadını

Türk bilim kadını Asu Özdağlar, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan MIT'nin Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri bölüm başkanı oldu.


İşte bolca duymak istediğimiz o güzel haberlerden biri. Massachusetts Institute of Technology (MIT), Joseph F. & Nancy P. Keithley’de profesör olarak görev yapan Asu Özdağlar, 1 Ocak 2018 itibarıyla Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri (EECS) bölümünün başkanlığına atandı. Özdağlar, bu görevi bölümün önceki başkanı Anantha Chandraksan’ın 1 Temmuz 2017’de Mühendislik fakültesinin dekanlığına atanmasından beri geçici olarak yürütüyordu.
Özdağlar’ın MIT’e yaptığı eğitimsel katkılar da bu atamayla aynı derecede önemli. Başarılı akademisyen, lisansüstü öğrencileri için geliştirilmiş oyun teorisi konulu dersi Ekonomi bölümüyle ortaklaşa hareket ederek bir lisans dersine dönüştürmek de dâhil olmak üzere birçok farklı alanda lisansüstü ve lisans dersleri geliştirdi. Tüm bunlara ek olarak Özdağlar, Costis Daskalakis ve diğer meslektaşları ile birlikte Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi ve Data Bilimi alanlarını içeren yeni bir lisans ana dalı ortaya çıkarmakta lider bir rol oynadı. Ayrıca, 2015 yılında EECS Rising Stars programında teknik program eş başkanlığı görevini de yürüttü.

Özdağlar, lisans derecesini 1996 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında aldı. Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek Lisans ve PhD derecelerini sırasıyla 1998 ve 2003 yıllarında MIT’den aldı.Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümü, MIT’in en kalabalık akademik birimi olarak dikkat çekiyor. Bu bölümde şu an 1.274 lisans öğrencisi ve 1.943 yüksek lisans öğrencisi eğitim görüyor. 2016-17 eğitim yılında bölüm, 143 lisans, 260 yüksek lisans ve 94 tane de doktora derecesini öğrencilerine teslim etti. EECS’nin 130 fakülte üyesi araştırmalarını birbirine bağlı dört laboratuvarda yürütüyorlar: Bilgisayar Bilimleri ve yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL), Bilgi ve Karar Alma Sistemleri Laboratuvarı (LIDS), Mikro sistem Teknolojileri Laboratuvarı (MTL) ve Elektronik Araştırmalar Laboratuvarı mevcut.

Benzer Haberler