Washington Post'un iddiası : ABD , İran'a karşı savaşmaları koşuluyla Suriye'de Kürt'lere devlet kurduracak

23 Kas 06:43 1113 Dünya

Suriye savaşı Washington Post Suriye'de Kürt devleti

The Washington Post IŞİD tamamen yok edilse bile İran'a karşı mücadelede kullanılmak üzere Suriye'nin kuzeyinde Kürtler'e devlet kurdurulacağını yazdı.

SURİYE’DE İÇ SAVAŞ SONRASI SİYASİ YAPILANMA

ABD’nin Suriye’deki ‘değişen’ misyonunun ele alındığı analizde, Trump yönetiminin bu ülkedeki hedeflerini DEAŞ’la mücedeleden iç savaş sonrası siyasi yapılanmaya yönelttiği ancak bu açık uçlu taahhüdün ABD’yi bölgede Suriye ve İran ile karşı karşıya getirebileceği belirtildi. İsimlerinin gizli kalması koşuluyla WP’a konuşan ABD’li yetkililer, Amerikalı birliklerin tam da bu noktada Suriye’nin kuzeyinde  PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki SDG'ye destek vereceğini bildirdi. Bu sayede ay sonu yapılması planlanan Cenevre barış görüşmelerinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a imtiyaz sağlanmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Analize göre özellikle İran destekli Şii grupların desteğiyle ülkenin yarısından fazlasında kontrolü tekrardan ele alan rejim güçleri, Esad karşıtı muhaliflerle mücadelesine de bir yandan güçlü bir şekilde devam ediyor.

Ancak ABD güçlerinin Suriye’den ani bir şekilde çekilmesi, Esad’ın elini güçlendireceği gibi Suriye’nin en yakın müttefiki, ABD’nin ise en büyük düşmanı İran’ın güçlenmesi anlamına geliyor. Bunun önüne geçebilmek için, DEAŞ’a karşı mücadelede SDG'yi eğiten ve destekleyen ABD’nin, bu kez İran’a karşı mücadelede Suriye’nin kuzeyinde Esad yönetiminden bağımsız bir yerel bir yönetim kurması öngörülüyor.

Benzer Haberler