Yemen ateş topu , eski devlet başkanının evi havaya uçuruldu, Salih öldürüldü

04 Ara 05:09 1673 Dünya

Yemen Ali Abdullah Salih Husi direnişi

Reuters ve yerel kaynaklar önce İran elçiliği civarından patlamalar duyulduğu ardından Ali Abdullah Salih'in evinin büyük bir patlamayla tahrip olduğunu duyurdu.

Gazeteniz.net'in bölgesel kaynaklardan çevirdiği bilgilere göre başkent Sana'da dün geceden bu yana eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile Husi direnişçiler arasında çatışmalar vardı ve an itibariyle Salih'in evinin Husi direnişçiler tarafından hedef alındığı belirtiliyor.

Şehrin merkezinde bulunan ve bir süredir boş olan İran elçiliğinin de Ali Abdullah Salih yanlısı milisler tarafından hedef alındığı gelen bilgiler arasında.

Reuters başta bir çok kaynak Ali Abdullah Salih'in patlamada öldüğünü duyurdu. Bazı kaynaklar Salih'in patlamadan yaralı kurtulduğu ve kaçarken vurularak öldüğünü de duyurdu.

Ali Abdullah Salih'in cesedi (yayın ilkeleri gereği bazı bölümler buzlanmıştır)

 

Bir dönem Yemen Cumhurbaşkanı olan Salih, Husi güçlerle beraber ittifak yapmış ve Suud'lu işgalcilere karşı savaşmıştı. Geçtiğimiz hafta içinde Suud ile gizlice anlaştığı söylenen Salih'e bağlı milisler Husi güçlerin başkent ve çevresinde bulunan mevzilerini kısa süreli olarak Husi'lerden almış ama Husi direnişçilerin karşı harekatı sonrasında yenilgiye uğramışlardı.

Gazeteniz.net'in bölgesel haber kaynaklarına dayandırdığı bir diğer konu Salih'in Husi'lerle aralarındaki gelişen anlaşmazlıkların çözümü için Lübnan Hizbullahından aracılık yapmasını istemesiydi.

Bölge kaynakları patlamanın ardından Husi güçlerle şehirde bulunan Salih yanlıları arasında çatışma seslerinin devam ettiğini duyuruyorlar.

 

ALİ ABDULLAH SALİH KİMDİR?

21 Mart 1942'de Yemen'in Başkenti Sana'da dünyaya geldi. Ailesi Sanhan aşiretine mensuptu. Yemen'in iki ayrı devlet olduğu dönemde 1978 ile 2012 arasında Yemen Devlet Başkanı olarak görev yaptı. Yemen'de en uzun devlet başkanlığı görevinde bulunan Salih, döneminde Kuzey- Güney olarak iki ayrı yönetim halinde olan Yemen 22 Mayıs 1990 yılında tek devlet olarak birleştirildi.

Yemen'de 1999 yılında yapılan doğrudan seçimlerde ülkenin ilk seçilmiş devlet başkanı oldu. Arap Baharıyla başlayan toplumsal hareketlilik sonucu 25 Şubat 2012'de görevinden istifa etmişti.

Salih, 2014'te  El Kaide örgütü ve Suudi Arabistan işgali üzerine Husilerle işbirliği yapmıştı ancak bir süredir devam eden anlaşmazlık geçen cumartesi şiddetli çatışmalara dönüşmüştü.. Salih'in geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan ile anlaştığı ortaya çıkmış ve emrindeki askerlrine Husi güçlere ait mevzileri ele geçirmesi talimatı vermişti. Husi güçlerin direnişi ve karşı atağı sonucu Salih ve kuvvetleri Suud damgalı darbede başarıya ulaşamamıştı

 

Benzer Haberler