Yeni Asgari Ücret Rakamları Açıklandı

20 Ara 10:32 1628 Ekonomi

Ekonomi Asgari Ücret

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret için toplantı Türk-İş'in ev sahipliğinde yapıldı.

Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammı için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önerilerini açıkladı. TÜİK, ağır işler için 2 bin 213 TL, orta ağırlıkta işler için bin 978 TL, hafif işler için bin 841 TL önerdi.

TÜRK-İŞ'İN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret için toplantı Türk-İş'in ev sahipliğinde yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

TÜİK ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİNİ AÇIKLADI

Toplantıda TÜİK'in asgari ücret önerileri belli oldu. TÜİK, asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

TÜİK'in önerdiği rakamların, gerek işçi gerekse de işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici niteliği bulunuyor.

 

Benzer Haberler