YPG ve Ruslardan ortak açıklama

04 Ara 12:14 1670 Dünya

Suriye SDG YPG

Rus general Alex Kim ile YPG'nin sözcüsü Nuri Mahmut Deyr Ez Zor konusunda ortak açıklama yaptı.

Ruslar SDG'yi Suriye ile barıştırıyor

Rus general Alex Kim ile YPG’nin ‘ sözcüsü Nuri Mahmut birlikte yaptığı ortak açıklamada Deyr Ez Zor'un Rus ordusunun desteği sayesinde SDG (Suriye Demokratik Güçleri)tarafından kurtarıldığı belirtildi.

SDG sözcüsü denetimleri altında tuttukları bölgenin Suriye'nin bir parçası olduğunu ifade etti ve “Başta ABD ve Rusya olmak üzere, tüm uluslararası güçlere, Suriye’nin geleceğinin barışçıl ve demokratik bir şekilde inşası ve özgürleştirilen bölgelerin güvenliğinin korunmasının garanti altına alınması çağrısı yapıyoruz” dedi.

Erdoğan'ın YPG vurgusu Ruslar tarafından umursanmıyor

Omurgasını YPG'nin oluşturduğu SDG Türkiye tarafından PKK'nın uzantısı olarak anılıyor ve terör örgütü olarak nitelendiriliyordu. ABD'nin YPG'ye olan desteği çokça konuşulmuş ve Türkiye bu nedenle İran ve Rusya konseptine yaklaşmıştı. Bu hamle ile Rusya'nın Erdoğan'ın söylemlerini çok da fazla umursamadığı görülüyor.

Rusya SDG'nin Suriye yönetimi ile anlaşmasını ve SDG'nin ileride Suriye ordusunun bir parçası haline gelmesini savunuyor. Kürtlerle anlaşıldığı takdirde masada özerklik ve çeşitli hakların Kürtlere verilebileceği de daha önce basına yansımıştı.

 

Benzer Haberler