Türkiye ve Suudi Arabistan arasında casusluk krizi ve sıcak gelişmeler

Mustafa Seyfullah Kılıç

13 Haz 04:01 2742

Seçim hengamesinde arada kaynayan  bir konu

İlk benden duyacaksınız 

Suud hükümeti ile Türkiye arasında casusluk krizi yaşanıyor. 

Suudiler ÖSO ile bağlantılı olan bir Suriyeliyi MİT adına ülkede casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına aldı.

Türk siyasetinin seçime endekslendiği anlarda bir taraftan Ege'de bulunan adalarda Yunan atakları gözlemlenirken diğer yanda Suriye meselesinin aslında beklenen bir getirisi olan bölgesel aktörlerin kendi aralarındaki çekişmeye sahne oluyor coğrafyamız.

Kısaca dış politikada düştüğümüz kötü bir durum bu

Bir tarafta Suriye savaşında ortaya çıkan mülteci sorunundan direk etkilenen ve neredeyse hiç dost komşusu kalmamış Türkiye , diğer yanda ABD'nin yeni proje ortaklığında rolü Türkiye'den kapma yarışında olan Suud..

Bunun yansıması son olarak ülkede bulunan ve Suriye savaşını finanse ve koordine eden istihbarat destekli şahısların karşılıklı olarak gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

Türkiye sessiz sedasız bazı Suudlu yöneticileri sınırdışı ederken Suud , Riyad yakınlarında bir markette gözaltına aldığı bir Suriyeliyi MİT adına ülkede yasal olmayan faaliyetler sürdürdüğü gerekçesiyle casusluk kapsamında gözaltına aldı.

Haberi aldığım kaynağa göre Suriyelinin üstünde yüklü miktarda para ve Suriye'de örgütler içine yerleştirilmiş Suud ajanlarının olduğu bir liste ele geçirildi

Kaynaklarıma göre gözaltına alınan şahıs Türk istihbaratının doğrudan desteklediği 2. Sahil Tümeni komutanlarından annesi Suriyeli Arap babası ise Türkmen olan İbrahim S. isimli şahıs. Bu şahsı zaman zaman Türkiye'de IHH'nın düzenlediği destek mitinglerinde ve toplantılarında görüyordum, sosyal medya hesaplarında Türkmen dağında Türkiye tarafından desteklenen Türkmen grupların komutanlarıyla çektirdiği resimleri hatırlıyorum. 

İstanbul Zeytinburnu ve Topkapı'da bulunan bazı Türkmen dernekleriylede ilişkili olan bu şahıs geçtiğimiz hafta Riyad'da Suud istihbaratı birimleri tarafından gözaltına alındı. Kesinleşmemiş bir iddiayı benimle paylaşan kaynağım , yakalanan şahsın MİT ile ilişkisinin Suud tarafından zaten bilindiği geçmiş zaman içerisinde şahsın Suudi Arabistan'da faaliyet göstermesine Suriye poltikaları gereği gözyumulduğu ama son gelinen Suud-Türkiye gerginliğinin ardından artık ülkelerinde bu tür faaliyetlere müsade etmedikleri yönünde idi , asıl vurucu nokta kesinleşmemiş te olsa ilginç, iddiaya göre Türkiye haftalar önce bazı Suud'lu işadamlarının Türkiye'ye girişlerine engel olmuştu kaynağım bu kişilerin işadamı kimliklerinin istihbaratçı kimliklerini gizlemek için kullandıklarını tıpkı Suudluların MİT bağlantılı kişileri bildikleri ve gözyumdukları gibi MİT'in de bu işadamı kimlikli istihbaratçı Suudluları bildikleri ve Suriye politikaları gereği Türkiye içindeki faaliyetlerine gözyumdukları idi. Sınırdışı edilen bu Suudluların yanısıra Türkiye'nin bir Suud'luyu bir kaç hafta tutarak sorguladığı da gelen bilgiler arasında. 

Bu arada hatırlatayım ;

‘Maslahat Al-Istikhbarat Al-Aammah’ adıyla bilinen Suudi Arabistan istihbaratı bilindik manada bir istihbari örgüt değil, daha çok ABD ve İngiltere'li 'kiralık' asker ve eski istihbaratçıların taşeron olarak içinde bulunduğu garip bir teşkilat , daha çok ABD ve İngiltere'nin güdümünde. Dolayısıyla Türkiye'ye yönelik bu operasyonun ardında direk olarak ABD'nin olduğu da varsayılabilir.

Suud ile gelişen gerginlik ülkedeki Türk vatandaşlarına da yansımış durumda . Bölgeden farklı bir kaynaktan aldığım habere göre Suud hükümeti Katar ve Türkiye'nin Suudi Arabistan'da bir darbe planladıklarını iddia ediyor. Ülkede bulunan ve Türkiye pasaportu taşıyanlar ise potansiyel suçlu muamelesi görüyor , sırf bu yüzden kaynağım yatırımlarını ve yıllarca biriktirdiği emeklerini bırakmaya hazır olduğunu , Türk pasaportu taşıyanların artık bu ülkede istenmeyen adam ilan edildiğini söylüyor.

Suud makamlarının gözaltına aldığı Suriyeli İbrahim S.'nin ülkedeki olası darbeci Türklerin ismini itiraf ettiğine dair dezenformatif haberler duymamız ihtimal dahilinde . Saray çevresinde  geçtiğimiz ay duyulan çatışma seslerinin hanedan üyelerinin çelişkili açıklamalarının dayandığı nokta bu olabilir. Dolayısıyla gelinen noktada ortadoğuda vekalet savaşı sahiplerinin rol modeli olma yarışında olan iki ülke Suud ve Türkiye'nin arası daha da açılabilir. 

Gündemi ısıtacak yeni gelişmeleri bölgeden her an duyabiliriz 

Bekleyip göreceğiz